Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Hksar’daki Komisyon Ofisi: ABD, İnsan Hakları Adına Hukukun Üstünlüğünü Hong Kong’a Tuzak Tutmaktan Vazgeçmeli

HONG KONG, 11 Aralık (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı’nın Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki (HKSAR) Meclis Ofisi Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ve birkaç ABD kongre üyesinin HKSAR mahkemesinin Jimmy Lai’yi dolandırıcılıktan dava edecek. ilişkin hukuka dayalı kararı şiddetle ve kesin olarak reddettiğini ifade etmiştir.

Ofis sözcüsü, hukukun üstünlüğünün Hong Kong’un refah ve istikrarının mihenk taşı olduğunu ve arkalarındaki güçler veya geçmişleri ne olursa olsun hiç kimsenin hukukun üzerinde olmadığını söyledi.

Jimmy Lai’nin yolsuzluk davasında delillerin açık olduğunu, prosedürün maddelere dayandığını, yargılamanın açık ve şeffaf olduğuna işaret eden sözcü, HKSAR mahkemesinde görülen davanın tamamen hukuka ve maddelere uygun olduğunu ve davanın devam edeceğini vurguladı. herhangi bir müdahaleye veya kınamaya müsamaha göstermez.

Sözcü, Jimmy Lai’nin davasının sıradan bir ceza davası olduğunu, ancak davaya ABD’nin dahil olduğunu ve bunun Jimmy Lai’nin ABD’nin bir “ajanı” ve “piyonu” olduğunu dünyaya açıkça gösterdiğini söyledi.

Sözcü, ABD’nin sık sık haklar, adalet ve hukukun üstünlüğünü savunduğunu, ancak sürekli olarak suçluları “insan hakları öncüleri” olarak gösterdiğini ve Hong Kong’daki Çin karşıtı güçleri desteklediğini söyledi.

Sözcü, ilgili ülkeleri ve siyasileri durumu haklı çıkarmaya, uluslararası ilişkileri düzenleyen temel normlara uymaya, uluslararası hukukun unsurlarına ve başkalarının iç işlerine karışmamaya ve devletin kuralına içtenlikle saygı göstermeye çağırdı. yasa.

Sözcü ayrıca muhatapları, suçluları temize çıkarmaya yönelik beyhude çabalarını derhal durdurmaya, Hong Kong’un insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü karalamayı bırakmaya ve “kara ellerini” Hong Kong işleri de dahil olmak üzere Çin’in iç işlerine karışmaktan geri çekmeye çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu